понедельник, 26 ноября 2012 г.

Що спричинило "Кукурудзяну епопею" і якими були подробиці її переходу?

   Ще 50 років тому головною сільськогосподарською культурою всього Радянського Союзу була кукуруза! У хрущовські часи традиційні посіви іржі та пшениці піддалися тотальному скороченню, а їх місця засіяли кукурудзою. І навіть більше - "царицею полів" засаджували не лише благодатну для цього Україну. Сіяли від Казахстану до, уявіть собі, Архангельської області, Якутії і Таймиру!
  Наскільки я зрозуміла, найпоширенішою версією такої пристрасті Хрущова є те, що кукурудза придивилася радянському керівникові в 1959-му під час візиту в Америку. Зокрема, Микиту Сергійовича підкорили успіхи фермерів " кукурудзяного" штату Айова. Особливо - місцеві огрядні корови, результат годування все тим же кукурудзяним силосом. Повернувшись додому, перший секретар нібито наказав засіяти кукурудзою увесь Радянський Союз. Також  я звернула увагу, що одним з гасел "кукурудзяної лихоманки" став карикатурний слоган: "Тримайся, корова зі штату Айова"!
  Але, опрацювавши щє деякі джерела я з'ясувала, що ще в 1949 році, коли Хрущов керував Україною, він за допомогою кукурудзи врятував республіку від голоду. А очоливши СРСР, вирішив перетворити її на головну сільськогосподарську культуру, про що заявив ще на лютнево-березневому пленумі ЦК КПРС 1954 роки. Так, на сторінках запорізьких газет кукурудзяний бум стартував вже в середині 50-х років. Отже, ще до візиту Микити Сергійовича до Америки в місцевій пресі щосили посміхалися качани кукурудзи.
  Кукурудза дійсно в ті роки була всюди: на поштових марках, сторінках газет, журналів і навіть кіноекранах. Наприклад, в 1961 році в запорізьких кінотеатрах можна було побачити фільм "Кукурудза-чарівниця". Також нерідко можна було почути й пісні про неї:

Кукуруза, кукуруза, да гибридная

По всему ты по Союзу стала видная

Потеснись, ячмень усатый и овес нечесанный

Кукуруза нам богатство принесет по осени

На Оке и на Кубани, да на Тереке реке

Кукуруза лучше станет, чем в Америке

Мы характером спокойны, да зато напористы

Мы Америку догоним на советской скорости

Нас пугали - мы не трусы, не пугаемся

Всех побить по кукурузе постараемся

Мы не в модных нынче милях счет длины шагам ведем

Семимильными ходили, семилетними идем

Раздавайся по Союзу песня, песня веселей

Стала нынче кукуруза королевою полей


Але звичайно ж, наш надзвичайно талановитий і веселий народ не міг не обіграти дану подію. Тож, я знайшла досить непоганий анектод з цього приводу:

- Товаришу Хрущов, а папа говорить, що ви запустили не лише ракету, але і сільське господарство.
- Хлопчику, передай папі, що я саджаю не лише кукурудзу!



 "Наздоганяти і переганяти" Америку Хрущов збирався в першу чергу за допомогою все тієї ж кукурудзи. Наприклад, нижче на агітплакаті з кукурудзяного качана, як з рогу достатку, сиплють яйця, м'ясо і молоко. Думаю, цим тодішня влада хотіла показати, що маючи кукурудзу - ми матимемо ВСЕ! Все сільське господарство буде забезпеченим.
  Відверто кажучи, мене навіть до сміху вразив той факт, кукурузоманія охоплювала не лише сільське господарство, а й звичайне буденне життя. Наприклад, чи не в кожній родині, на Новий Рік ялинку прикрашали іграшки у вигляді кукурудзи (в мене й самої вдома ще збереглися від бабусі такі ялинкові прикраси), на різноманітні свята дітей також одягали в костюми кукурудзи. А той факт, що один чоловік настільки пройнявся духом епохи, що назвав свого сина Кукуцаполь (на честь лозунга «Кукуруза – царица полей»).



 Та, на жаль, в результаті кукурудзяної кампанії в СРСР стало невистачати не лише м'яса і молока, а й хліба. Вже осінню 1962-го ЦК КПРС і Рада міністрів затвердили постанову "Про наведення ладу у витрачанні ресурсів хліба". І цим самим обмежили продаж хліба - не більше 2,5 кг в одні руки. Причому білий хліб практично зник з прилавків, а в чорний підмішували кукурудзяне і горохове борошно.  Вироби з білого борошна тоді давали по рецепту лікаря - хворим, що потребували спецживлення. Тож, я вирішила опитати й власну бабусю, яка в даному випадку стала для мене ще одним не менш корисним джерелом інформації. Цитую: "Ооо, кукурудза тоді була усюди! То ти зараз можливо думаєш, що це й непогано, адже ти любиш кукурудзу, але коли вона й у хлібі, й у кашах, в шоколаді, цукерках і навіть у шампанському, то повір мені, дитино, це жахливо....За білим хлібом в черзі можна було побачити лише євреїв, тому що в них ніби-то виразки й різноманітні хвороби...словом, не можна їм було кукурудзяного й горохового хліба їсти. Ну і, звичайно ж, заможні білим хлібом живилися....їм становище дозволяло." 
  Втім, головного "кукурузника" таки зупинили. 14 жовтня 1964 року в результаті змови Хрущов був відправлений на пенсію. Так і закінчилась радянська "кукурудзяна епопея".


3 комментария:

Анонимный комментирует...
Этот комментарий был удален автором.
Анонимный комментирует...

Поспішав й наробив помилок. Довелося видалити попередній коментар. Але повторю написане. Молодець Вікторіє! Пишеш сама статтю - це супер! Опитала бабусю - найвищий бал! Проілюструвала статтю - найвищий бал! Є власна думка - геніально! Не забувай вживаючи фрази "опрацювала деякі джерела" підтверджувати їх активними посиланнями. І ще одне. А ти впевнена, що новорічна іграшка зроблена у формі кукурудзи, а не продовгуватої шишки?

Unknown комментирует...

Дякую, Дмитре Леонідовичу!
Так, я думаю, що це дійсно кукурудза, а не шишки, тому що іграшки мають зелені листочки, а в шшок, наскільки я знаю, таких нема)